noizz.sk: Slováci vymysleli super tyčinku pre ľudí v prvej línii, má unikátne benefity pre zdravie

Zdravotníci nachádzajúci sa v prvej línii boja proti koronavírusu sú často dlhé hodiny v overaloch, s rúškami na tvári, pričom pomaly nemajú čas na návštevu toalety, nie ešte na plnohodnotný obed pozostávajúci z kompletného menu. Práve táto situácia bola inšpiráciou k vytvoreniu tyčinky, ktorá im poskytne všetky potrebné nutričné hodnoty a zároveň zlepší odolnosť organizmu voči vírusovým ochoreniam.

Tyčinka Záchranka sa vďaka nápadu Moniky Balgovej, jej kolegov a vedcov zo Slovenska stala dostupnou superpotravinou, ktorá pomáha nielen zdravotníkom, ale všetkým, ktorí sa nachádzajú v prvej línii boja s neviditeľným nepriateľom.

Práve Monika nám o tyčinke, jej benefitoch a spôsobe pomoci prezradila viac v nasledujúcom rozhovore.

Kedy a kde vznikol nápad na vytvorenie tyčinky?

Bolo to presne pred rokom, v začiatkoch prvej vlny pandémie, kedy sme sa spontánne rozhodli pomôcť v boji proti pandémii originálnym spôsobom. V spolupráci s vedcami a nutričnými odborníkmi sme vyvinuli chutnú a zdravú tyčinku, ktorá zjednodušovala fungovanie zdravotníkom a záchranárom v prvých líniách. Tí boli nielen vystavení riziku nákazy, ale ich prístup k jedlu bol vďaka ochranným odevom výrazne obmedzený. Funkčnosť tyčinky sme navyše rozšírili aj o to, aby zlepšila odolnosť organizmu voči vírusovým ochoreniam. Keď sme náš nápad predstavili tým, pre ktorých bol určený, boli sme dojatí. Záujem o ňu prekonal všetky naše očakávania. Samotní záchranári označili tyčinku za „dar z neba“ alebo „tyčinka záchrany“ a tak, nevedomky, vymysleli pre ňu meno Záchranka.

Tyčinku vytvorili vedci, biochemici a experti v závode v Galante. Ako ste sa s nimi spojili?

Závod Healthy Food Supplements v Galante patrí do portfólia skupiny Proxenta. Využili sme preto vlastných odborníkov a prizvali na spoluprácu aj ďalších nutričných expertov a vedcov z oblasti biochémie. Vývoj receptúry trval približne tri týždne, čo je v porovnaní s vývojom podobných produktov rekordný čas. Všetkým nám veľmi záležalo na tom, aby sa tyčinka Záchranka čo najskôr dostala na miesta, kde jej pomoc bola nielen vítaná, ale predovšetkým potrebná.

Z pôvodného jednorazového charitatívneho projektu sa vyvinula dlhodobá pomoc. Čo je jej primárnou funkciou?

Náš pôvodný zámer bol vyrobiť a rozdať tyčinky v určitom vopred stanovenom objeme. Ale v teréne sme denne dostávali pozitívnu spätnú väzbu, veľa ľudí nám ďakovalo a mnoho jednotlivcov a spoločností sa k nám chcelo pripojiť a znásobiť našu pomoc. K pomoci sa napríklad pridali niektoré siete potravín, vďaka čomu sme boli schopní vyrobiť a rozdať o desiatky tisíc kusov tyčiniek viac. V priebehu niekoľkých mesiacov sa jednorazový projekt pretransformoval do dlhodobej pomoci a tyčinku určenú pre zdravotníkov a záchranárov môže dnes ochutnať prakticky ktokoľvek. V súčasnosti je dostupná napríklad v známej sieti drogérií, ale aj v rôznych menších prevádzkach, kaviarňach či fitnesscentrách.

Rozhodli ste sa pre minimalistický dizajn. Čomu podliehal výber dizajnu obalu?

V počiatočnej fáze projektu sme dizajn obalu veľmi neriešili, nemali sme čas na detaily. Obalom sme chceli zvýrazniť najmä to, že tyčinka Záchranka nie je sladkosť, ale funkčná a komplexná potravina, ktorá dodá telu potrebnú výživu a energiu. Neskôr, keď sa rozhodnutím vedenia skupiny stal z tyčinky Záchranka trvalý charitatívny projekt, zverili sme redizajn obalu do rúk štúdia Pajerchin, s ktorým dlhodobo spolupracujeme aj na iných projektoch. Kreatívny tím štúdia Pajerchin „obliekol“ tyčinku Záchranka do podoby starého, ručne písaného receptu, pričom zachoval pôvodné farby, celkový mood a aj znak kríža ako symbol pomoci v krízovej situácii. Tým ešte viac zdôraznil jej poslanie a aj to, že Záchranka patrí viac k segmentu zdravej výživy a liečiv než do regálov so sladkosťami. Rada by som vyzdvihla aj fakt, že kreatívci sa na redizajn produktu podujali bez nároku na honorár. Tým sa pridali k vzácnej a širokej komunite dobrovoľníkov, s ktorými mám tú česť na tomto projekte spolupracovať.

Na obale sa nachádza upozornenie, že tyčinka je bez lekárskeho predpisu. Prečo?

Claim „Bez lekárskeho predpisu“ podprahovo podporuje jej unikátne benefity pre zdravie, ktoré si ale môže dopriať prakticky každý.

Tyčinka má mať antivírusovú ochranu. Čo to znamená? Ktorá látka to zaručuje?

Tyčinka Záchranka je ojedinelá vďaka kombinácii zázvoru, zeleného čaju a glutamínu, teda látok, ktorých účinnosť je v súvislosti s antivírusovou ochranou dokázaná a významná.

Ktoré zložky z tyčinky robia superpotravinu?

V receptúre tyčinky sa nachádza niekoľko zložiek z kategórie „superfoods“ ako sú napríklad spirulina, zázvorový prášok a podobne. Všetky zložky sú čisto prírodné, tyčinka neobsahuje prídavok cukru, je bez lepku a laktózy, vhodná aj pre vegetariánov či vegánov.

V 3 tyčinkách je obsiahnutá denná dávka vitamínov C, D a E. Môže sa ňou človek predávkovať?

Prebytočný vitamín C sa z tela vylúči. Vitamín D a E patria k vitamínom, ktoré sa pri predávkovaní v tele hromadia. Preto sme okrem samotného zloženia uviedli na obal aj odporúčané dávkovanie, ktoré predstavuje 1 až 2 tyčinky denne. Pri tomto množstve má konzument zaručený odporúčaný denný príjem vitamínov a minerálov a zároveň aj to, že pri jeho dodržaní nemôže dôjsť k predávkovaniu.

Ide o vegan a raw potravinu, bez lepku a laktózy, dokonca bez cukru. Bolo to v pláne od začiatku?

Naším zámerom bolo vyvinúť chutnú a zdravú tyčinku a obohatiť ju o biologicky aktívne látky v takej kombinácii a takom množstve, aby po konzumácii tyčinka nielen zahnala hlad, ale najmä zlepšila schopnosť organizmu vysporiadať sa s vírusovou infekciou. To, že je tyčinka raw, vegan a bez laktózy ale významne rozširuje okruh jej fanúšikov, z čoho sa samozrejme tešíme.

Tyčinka pomáha, je primárne určená hrdinom v prvej línii. Ako im ju distribujete?

Od začiatku projektu sme zabezpečovali distribúciu vo veľkej miere vo vlastnej réžii. Mnohí naši zamestnanci dobrovoľne rozvážali tyčinky na miesta, kde o ne prejavili záujem. S distribúciou do všetkých kútov Slovenska nám ochotne a nezištne pomohol aj Pohotovostný pátrací tím.

Okrem Slovenska sa tyčinka dostala aj za hranice. Kam a za akých kritérií smerovala?

Vďaka spolupráci s profesorom Vladimírom Krčmérym dostali tyčinku slovenskí zdravotníci, pôsobiaci na misii v Afrike. Viac ako 20 000 kusov tyčiniek sme poslali letecky aj na Kubu, kde skupina Proxenta v spolupráci s kubánskou vládou realizuje vlastný projekt v sektore potravinárskej výroby. Tyčinky boli určené pre kubánskych zdravotníkov a armádu.

Záchranku čaká v blízkej budúcnosti aj rozšírenie sortimentu. O čo ide?

Uvažujeme nad rozšírením sortimentu o zdravú tyčinku vhodnú aj pre deti. Mala by byť bez kofeínu a ďalších zložiek nevhodných pre malých konzumentov, ale rovnako by malo ísť o zdravú a telu prospešnú funkčnú potravinu.

Kompletné informácie o tyčinke Záchranka, jej poslaní, zložení či originálnych benefitoch nájdete na stránke www.darujzachranku.sk

Healthy Food Supplements s.r.o., Kolónia 2834/49, Galanta 924 01, 0918737666, info@tycinkazachranka.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info